گزارش برنامه غار بورنیک

 

بنام خدا

 

 

 

گزارش برنامه

 

 

 

          گروه کوهنوردی پارس شمیران

 

نام برنامه  :   غار بورنيك    

 

تاریخ اجرا:93/05/24

 

سرپرست برنامه : آقاي علی مومن کیا

 

نفرات شرکت کننده :

 

خانم ها :

 

گلبرگ هادی_ریحانه محمدی_نیلوفر افشار_نگین افشار_ساناز سهیلی_مژده نوری زاده-سارا کمالی

 

آقایان :

 

حمید خالدی_بهادر برومند_پیام منصوری_رامین کاظمی_پویا طوسی_حسین میردامادی

 

 

 

نوع برنامه : غارنوردی    

 

هزینه برنامه :

 

28000تومان

 

لوازم مورد نیاز :

 

هدلامپ +باطری اضافه ، کلاه ایمنی ، دستکش, آب آشامیدنی , لباس گرم, تنقلات

 

گزارش برنامه :

 

نام گزارش نویس : مژده نوری زاد                      

 

نوع غارطبیعی-"سلی

 

ارتفاع از سطح دریا : 1950 متر                                    

 

 طول غار : حدود 800 متر  یا  یک کیلو متر

 

عمق غار : در بعضی قسمت ها به 60 متر می رسد.

 

ارتفاع دهانه غار:8 متر

 

طول دهنه غار: 20  متر

 

درجه ی سختی : آسان

 

وقت مناسب جهت بازدید : تمام فصول سال

 

جانداران داخل غار : خفاش

 

نحوه دسترسی به منطقه: 120 کیلومتری  استان تهران-  10 کیلومتر مانده به فیروزکوه  -روستای هرانده

 

وجهه تسمیه غار:

 

نام غار از دو کلمه بور و نیک تشکیل شده است. بور تغییر یافته کلمه بار جهت سهولت تلفظ در اضافه شدن به کلمه نیک است. بار به معنای ساحل، کنار و جای امن است. بورنیک یا بار نیک یعنی محل امن  و خوب که اسم پرمعنایی برای غار به علت موقعیت خاص قرارگیری آن است. این غار محل امنی برای زندگی و پناه گرفتن بوده است. دهانه غار از دید نهان و به رودخانه نزدیک است. به همین خاطر غار محل امنی برای سکونت در مواقع خطر و زندگی در دوره غار نشینی بوده است

 

توضیحاتی در مورد غار :

 

غار بورنیک, غاری است با تالار های متعدد و بزرگ و راههای فرعی زیاد, که هر یک زیبایی های خود را دارند .این غار از  از 3 تالار عظیم تاقدیسی تشکیل شده که در سقف هر کدام، شکاف (گسل) اولیه غار بخوبی نمایان است .

 

 تالار نخست یا تالار بیرونی محوطه بزرگی است و با سنگچین کردن کف شیب دار آن را به صورت پله درست کرده اند. این تالار سکونتگاه اصلی غار بوده و وجود آثاری مانند سفال‌های شکسته از دوره های تاریخی مختلف در آن، نشان دهنده آن است که از مراکز اصلی زیست انسانهای غارنشین بوده است. در گوشه راست تالار دیوار دروازه دار سنگچین شده ای جلو یک دهلیز ساخته شده و احتمالا محل نگهداری احشام بوده است. در گوشه چپ تالار ، دهانه ای بعرض ۸ متر و بلندی ۱۰ متر ورودی تالار دوم یا تالار اصلی غار است.

 

تالار دوم یا تالار اصلی غار با شیب تندی به سمت پایین می رود. این تالار در انتها  دارای یک دالان نسبتا طولانی  می باشد و به سوی تالار سوم است. در ابتدا و سمت چپ تالار نیز راهرویی رابط این تالار و تالار سوم غار است. در انتهای تالار یک چاه به عمق ۵ متر و یک دهلیز به طول ۶ متر وجود دارد. دیواره های دالان یاد شده از چکنده های گل کلمی و نخودی سفید و صورتی رنگ پوشیده شده است. دالان دیگری که ابتدای تالارهای دوم و سوم غار را به هم متصل می‌کند ۱۰ متر پهنا و ۴ متر بلندی دارد.

 

 تالار سوم غار از ابتدا تا انتها شیب تند سنگلاخی و لغزنده ای دارد. عمق بعضی پرتگاه ها ۲۰ متر است.و انتهای آن دهلیزی دارد که پس از 8 متر به تالاری پر از پرتگاه ختم می شود. و این بخش غار از سنگهای ستونی و چکنده های (استلاکتیت)مخروطی و کف آن از چکیده‌ها(استلاگمیت) پوشیده شده است. عمیق ترین سطح غار در تالار سوم و مقابل دهلیز رابط پایینی بین دو تالار، حدود ۶۰ متر پایین تر از سطح دهانه غار واقع است.

 

 شرح برنامه:

 

اين برنامه به سرپرستي آقاي علی مومن کیا به همراه 14 نفر از اعضا و ميهمانان ساعت 6 صبح روز جمعه از ميدان قدس شروع شد. حدود ساعت 8:30 با رسيدن به ابتداي مسير در روستاي هرانده، دوستان براي پيمايش مسير آماده شدند. ساعت 10:30 به دهانه‌ي غار رسيديم. آقاي مومن کیا توضيحات لازم در مورد طي مسير و نكات ايمني در غار به دوستان ارائه دادند. حركت به داخل غار در ساعت 11شروع شد. در ابتداي ورودي غار با عبور از چندين پله به سمت پايين و اعماق غار هدايت شديم. بعد از اتمام پله ها دوراه در پیش روی ما بود.مسیر سمت راست که راه فرعی است و با مقداری پیمایش به انتها می رسد و مسیر سمت چپ که مسیر اصلی غار است. در اکثر قسمت های غارارتفاع سقف زیاد بود. مسیرهاو تالارهای اصلی و فرعی  متعددی در غاروجود دارد که فرصت پیمایش همه آنها نبود، لذا مسیر را تا انتهای غار و بالای چاه وجدان.یکسره پیمایش کردیم. دیواره های غار آهکی و هوای آن سرد و مرطوب بود. لباس گرم، دستکش و هدلایت جزء لوازم ضروری این برنامه می باشد.در ادامه، دشواری ها بیشتر شد، چندین بار اعضا دست به سنگ شدند و آنهایی که توانمندتر بودند به آنها که مهارت چندانی نداشتند کمک کردند. پس از طی مسافتی حدود ساعت 12:30 به دهانه چاه وجدان رسیدیم. عمق این چاه حدود 60 متر بود. با نظر سرپرست 5 نفر از اعضا در همانجا باقی ماندیم و مابقی به سرپرستی خانم افشار جهت پیمایش چاه حرکت کردند. در ساعت 4 گروه اول به همراه سرپرست مسیر بازگشت را درپیش گرفتند. مسیر بازگشت سخت تر به نظر می رسید. در محل هایی مجبور شدیم با پریدن از روی سنگ ها عبور کنیم و در این زمان برخی از اعضا دچار نگرانی و ترس شدند، امّا با همدلی و مساعدت دوستان همه به سلامت عبور کردیم. ساعت 5.30 به دهانه غار رسیدیم. با نظر سرپرست مسیر بازگشت را درپیش گرفتیم و به سمت روستا حرکت کردیم. در نزدیکی رودخانه برای استراحت و صرف نهار توقف کردیم. ساعت 7 به سمت مینی بوس حرکت کردیم تا مابقی افراد نیز به ما ملحق شوند. ساعت 9 با بازگشت گروه از غار ساعت 10 به سمت تهران حرکت کردیم و در نهايت ساعت 12با رسيدن به ميدان قدس اين سفر يك روزه به پايان رسيد.

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ورود به بخش کاربری