گزارش برنامه غارهاي گل زرد و رود افشان

 

 

       بنام خدا

 

گزارش برنامه

 

     گروه کوهنوردی پارس شمیران

  

نام برنامه : غارهاي گل زرد و رود افشان

 

  تاریخ اجرا: جمعه 92/1/23  

 

سرپرست برنامه : خانم نيلوفر افشار

 

نفرات شرکت کننده :

 

خانم ها :

 

 مريم احمدي، نسترن افشار، نگين افشار، ساناز سهيلي، زينب رشيدپور، مينا طهماسبي

 

آقایان :

 

بهادر برومند، علي مومن كيا، علي نصيبي ، شايان صالحي، علي طبسي،  سپهر اسدي، احمد جراحي، رضا گلريز، افشين عليزاده

 

نوع برنامه :غارنوردی    

 

هزینه برنامه : نفری 12000 تومان

 

راه ها و امکانات دستیابی به منطقه :

 

غار گل زرد: جاده هراز، پلور، روستاي منظريه

 

غار رود افشان: جاده فیروزکوه، 45 كيلومتري شهر فيروزكوه، جاده فرعي روستاي رودافشان، روستاي رودافشان

 

لوازم مورد نیاز :

 

لباس گرم، كلاه كاسك، لباس اضافه، پلار، دستکش و ساير لوازم مربوط به برنامه يكروزه

 

موقعیت جغرافیایی :

 

غار رودافشان: دامنه شمال شرقي كوههاي حاشيه روستاي رودافشان

 

بررسی توپوگرافی :

 

غار رودافشان در اثر ساز وکار پدیده كارست، تشكیل شده است. از نظر زمین‌شناسی این غار در سنگ آهک های دوره کرتاسهبوجود آمده است. با این وجود کارشناسان زمان تشکیل غار را به دوران سوم و دوره پالئوسننسبت می‌دهند. لازم به ذکر است که كارست‌ها دارای ریخت‌شناسی ویژه‌ای هستند كه روی سنگ بستر قابل انحلال تشكیل می‌شوند. شكل خاص كارست‌ها نتیجه هوازدگی شیمیائی سنگ بستر بوسیله آب اسیدی باران همراه دی اكسید كربن می‌باشد.آهک ها سنگ بستر شاخص كارست‌ها هستند. این اعتقاد وجود دارد كه هزاران سال قبل رودخانه دلیچای همسطح دهانه غار بوده و احتمالا قسمتی از آبرودخانه دلیچایوارد دالان‌های غار شده و باعث گسترش و وسعت غار شده است.

 

 

 

آب و هوای منطقه :

 

غار گل زرد در ماه فروردين پر آب و داخل غار بسيار سرد مي باشد. احتمال سر خوردن بر روي سنگ هاي خيس بسيار زياد است. غار رود افشان هواي مطبوعي در اين فصل دارد.

 

منابع اطلاعاتی :

 

  • كتاب غارهاي ايران
  • سايت ويكي پديا

 

نقاطGPS  مسیر :غار گل زرد 31.5 50 35 شمالي و 7.6 00 52 شرقي

 

غار رود افشان 35 درجه و 38 دقیقه

 

 کروکی :

 

غار رودافشان

 

1.jpg

 

475540_qti7vMl7

 

گزارش برنامه  ( نام گزارش نویس : نیلوفر افشار)

 

ساعت 5:10 صبح از ميدان قدس روبروي شهرداري به مقصد پلور واقع در جاده هراز با 4 ماشين شخصي حركت كرديم. در ساعت 6:50 به كافه كوهستان در منطقه پلور رسيديم. آقاي امير محمدپور راهنماي غار گل زرد و مالك كافه كوهستان هستند كه قرار بود تيم را تا دهانه غار همراهي كنند. بعد از صرف صبحانه و تعويض لباس در ساعت 7:40 دقيقه پلور را به مقصد مراتع شمالي روستاي منظريه با دو وسيله نقليه پاترول و سوزوكي ترك كرديم. جاده پيموده شده جاده خاكي به طول 4 كيلومتر مي باشد. اين جاده درست بعد از بهمن گيرهاي معروف پايين گردنه امامزاده هاشم و قبل از راهدارخانه منظريه قرار گرفته و انتهاي آن به يك كلبه كوهستاني مي رسد. از كنار كلبه، با 30 دقيقه پياده روي دهانه غار نمايان مي‌شود.ساعت 8:10 به دهانه غار رسيديم. دهانه غار در كف زمين قرار دارد و دهانه بسيار كوچكي است كه در فصول پاييز و زمستان احتمال بسته شدن آن مي رسد و با حالت سينه خيز مي توان آن را پيمود. در ساعت 8:45 دقيقه وارد غار شديم. مسير غار گل زرد مشخص است و نيازي به نخ كشي يا نشانه گذاري در آن نيست. بعد از ورود به غار به دهلیزی رسیديم که می شد در آن ایستاد و شروع به گذر از ساير دهلیزهای زیبا و باریک غار کرديم، کم کم صدای آب به گوش رسيد و با کمی پیشروی به رودخانه ی کف غار که به جويی کم عمق شبيه بود رسيديم و همراه آب راه خود را برای دیدن حوضچه های عمیق ادامه داديم، در اینجاست که به حوضچه ای رسيديم که می شد باتراورس دیواره ی مجاورش آن را پشت سر گذاشت، كه ما با كشيدن طناب ثابت اين مسير را پيموديم. در اين قسمت مجبور به انتخاب نفرات شدم و از بردن تعدادي از مهمانها خوداري نمودم. سپس به حوضچه عميق ديگري رسيديم و مجددا از ديواره كناري آن نيز با كمك طناب ثابت گذشته و از نردباني چوبي كه در آنجا قرار داشت پايين رفتيم. از وسط حوضچه گذشتيم. (البته برخي از نفرات از ديواره روبه روي حوضچه كه كمي دست به سنگ داشت عبور كردند.) پيمايش را ادامه داديم تا به آبشار بسيار زيبايي رسيديم. از كنار آبشار گذشتيم تا سرانجام به انتهاي غار رسيديم كه داراي حفره اي بود كه بن بست است. سپس مسير آمده را بازگشتيم. در اين فاصله آقاي برومند آن تعداد نفراتي را كه در نيمه راه باقي مانده بودند را تا بعد از اولين طناب كشي آورد و سپس آنها را به خارج از غار برد.

 

لازم به ذكر است كه تمام سطح سنگ هاي داخل غار خيس و نسبتا لغزنده بود كه آن نيز به خاطر بارشهاي فروردين ماه مي باشد.

 

در ساعت 12 ظهر از غار خارج شده ، بعد از 15 دقيقه پياده روي به ماشين ها رسيده و در ساعت 12:50 به كافه بازگشتيم. خانم احمدي، آقايان جراحي و نصيبي از گروه جدا شده و به تهران بازگشتند و ساير نفرات تيم بعد از صرف نهار و كمي استراحت به مقصد غار رود افشان در ۱۱۷ كيلومتري شهر تهران و ۴۵ كيلومتري شهر فيروزكوه و در مجاورت روستاي رودافشان حركت كرديم. البته از جاده هراز جاده ميانبري وجود داشت به نام جاده مشاء كه ما وارد اين جاده شديم و در اواسط جاده فيروزكوه خارج شديم.

 

در ساعت 3 به روستاي رود افشان رسيديم، ماشين ها را در پاركينگي كه در پاي دامنه كوهي كه غار در آن واقع شده است پارك نموديم و بعد از 30 دقيقه پياده روي در شيبي نسبتا تند و در مسير پاكوبي كه كاملا مشخص است به دهانه غار رسيديم. موقعیت جغرافیایی غار 35 درجه و 38 دقیقه و در ارتفاع 1945 متر از سطح دریا و بر بالای ارتفاعات شمال شرقی روستای رود افشان واقع گردیده است. از مشخصات بارز این غار می‌توان به دهانه آن با ارتفاع 20 متر و طول 29 متر و نیز آثارها و ستونهای استالاکتیتو استالاگمیتدر طول راهروهای آن اشاره کرد. لازم به ذكر است كه دهانه اين غار بزرگترين دهانه غار در ايران است و اين غار تقريبا غاري توريستي محسوب مي گردد و قبلا محل زندگي انسانها بوده است.

 

وقتي وارد غار شديم به تالار بسيار بزرگي رسيديم كه مسير اصلي در سمت راست تالار وجود داشت. دهانه مسير اصلي نسبت به چند مسير فرعي كه در كنار آن وجود داشت بسيار بزرگتر بود و در جلوي آن ستون بسيار زيبايي متشكل از استالاكتيت و استالاگميت ها وجود داشت. وارد اين مسير شديم. پيمايش بسيار ساده و در طول مسير 3 نردبان فلزي براي هر چه ساده تر كردن مسير قرار داشت.

 

بعد از گذشتن از نردبان اول در سمت راست نردبان ديگري وجود داشت كه ما را به دهليزي كه به معبد آناهيتا راه داشت مي رساند، در این دهلیز حوض آب و ستونی میان آن دیده می شود و به همین سبب معبد آناهیتا (الهه آب) نام گرفته است كه البته ما از اين تالار در هنگام برگشت بازديد كرديم.

 

راه كاملا مشخص و با نخ سفيد رنگ و فلش نشانه گذاري شده است. سپس به تالار آخر كه تالار بزرگي به نام تالار خفاش ها بود رسيديم. كف اين تالار را مدفوع خفاش ها پوشانده و بن بست مي باشد. آخرین قسمت غار یه دالان تنگ هست به طول حدودا 10 متر که مدخل ورودیش در قسمت سمت راست تالار خفاش ها واقع شده و برای حرکت درون آن، نفرات خود را از چندتا صخره که روی هم هست بالا كشيدند و در آخر این دالان چند تخته سنگ صاف بود که توانستيم روي آنها نشسته و چند عكس بگيريم.

 

در ساعت 5:20 از غار خارج شده و به سمت ماشين ها بازگشتيم. در ساعت 6 به پاركينگ رسيده و بعد از كمي استراحت و جمع آوري وسايل در ساعت 6:45 به سمت تهران حركت كرده و در ساعت 8:20 به تهران رسيديم.

 

نکات:

 

  • در داخل غار گل زرد ، هوا سرد است، حتما پوشش و لباس گرم به همراه داشته باشيد و نفراتي كه براي پيمايش اين غار مي بريد حتما كارآموزي سنگ با خود داشته باشند.

     

     

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ورود به بخش کاربری