گزارش برنامه صعود به قله دماوند ( مسیر یال جنوبی )

 

 

 

 

 

 

 

 

بنام خدا

 

گزارش برنامه

 

     گروه کوهنوردی پارس شمیران

 

 

 

نام برنامه  : صعود به قله دماوند ( مسیر یال جنوبی )             

 

تاریخ اجرا: 90/4/30-  90/05/4    

 

سرپرست برنامه : آقای محمد جواد نظری

 

نفرات شرکت کننده :

 

آقایان :

 

محمد جواد نظری ، محسن موکار نسب

 

 

 

نوع برنامه :کوهپیمایی     

 

 

 

هزینه برنامه :

 

                                                            هزینه ماشین تا پلور نفری 7000 تومان

 

                    هزینه ماشین قرارگاه تا ابتدای مسیر گوسفندسرا نفری 1000 تومان

 

اجاره اتاق نفری 10000 تومان

 

برگشت به تهران نفری 5000 تومان

 

لوازم مورد نیاز :

 

کفش مناسب کوهپیمایی ،  کلاه ، عینک ، لباس گرم ، هد لمپ ، وسایل شب مانی ، وعده های غذایی  مورد نیاز...

 

گزارش برنامه  

 

نام گزارش نویس : محمد جواد نظری

 

برای اجرای این برنامه قرار حرکتمان را از ترمینال شرق گذاشتیم . رأس ساعت 8 صبح همراه با وسایل و تجهیزات کامل زمستانی از ترمینال شرق سوار یکدستگاه اتوبوس تهران - آمل شدیم و به سمت پلور ابتدای مسیر صعود به قله حرکت کردیم . در همان ترمینال نیز با تیمی از کوهنوردان تبریز آشنا شدیم و تا بارگاه سوم با یکدیگر هم گام و هم مسیر شدیم . در ساعت 9:30 صبح به پلور رسیدیم . هوایی صاف و آفتابی را در پیش داشتیم از همانجا لباسهایمان را عوض کردیم و به سمت قرارگاه پلور رفتیم . طبق اطلاعاتی که قرارگاه به ما داد تیم زیادی در منطقه نبود و این خبر خوبی بود که میتوانستیم چادر و وسایل را در آنجا به امانت بگذاریم . پس از زمان کوتاهی به همراه تیم تبریز به راه افتادیم و با یکدستگاه وانت به ابتدای راه رسیدیم .

 

طبق پیش بینی هواشناسی هوا در این روز صاف و نیمه ابری بود ، روز بعد بارش خفیف داشت و روز سوم که روز صعود مابود هوا صاف ابتدا همراه با باد شدید در بالای 5000 متر بود .

 

به سمت گوسفند سرا حرکت کردیم و پس از طی مسافتی که همراه با برف کوبی نسبتأ کمی بود در ساعت 2 بعد از ظهر به گوسفندسرا رسیدیم . شب را در همانجا استراحت کردیم و صبح روز یعد پس از صرف صبحانه در ساعت 8 صبح به سمت بارگاه سوم حرکت کردیم . تیم تبریز 1 ساعت زودتر از ماحرکت کرده بود که در طول مسیر به آنها رسیدیم . مختصات ابتدای مسیر و ورودی گوسفند سرای احسان را در جی پی اس ذخیره کردیم که همین مختصات در روز برگشت بسیار در پیدا کردن گوسفندسرا در 2 شب بعد به ما کمک کرد.  هوا با بارش و مه رقیقی همراه بود که در طی روز گاهی قطع شده و آفتاب نمایان بود . با توجه به بارش شب قبل برف کوبی نسبتأ بیشتری نسبت به روز قبل داشتیم .

 

در ساعت 3 بعد از ظهر به بارگاه سوم رسیدیم . تقریبأ خلوت بود 1 تیم از مشهد ، 1 تیم از تهران ،1 تیم از تبریز ،1 تیم ازاصفهان و اهواز در بارگاه مستقر بودند . ابتدا تخت رزرو کردیم که بعد با مشورت با محسن تصمیم گرفتیم یکی از اتاقهای 2 نفره بارگاه را برای یک شب اجاره کنیم که هزینه آن برای هر نفر 10000 تومان بود . برودت هوا چیزی حدود 20- بود بطوریکه اگر آبی کف زمین می ریخت بلافاصله یخ میزد.

 

پس از استراحت و صرف ناهار و بستن وسایل برای صعود فردا ، در ساعت 5 تصمیم گرفتیم هم هوایی انجام دهیم و از پناهگاه بیرون رفتیم و یک ساعت به سمت قله صعود کردیم تب جایی که دیگر بالا رفتن مستلزم داشتن کرامپون بود . در تاریکی هوا به سمت پایین برای خواب و استراحت برگشتیم هوا چنان صاف و بدون باد بود که دوست داشتیم همان شبانه صعود کنیم ، که چه بسا اگر تجربه کافی داشتیم حتمأ شبانه صعود می کردیم چون طبق پیش بینی هواشناسی هوا تا ساعت 10 صبح فردا صاف و بدون باد بود و این یعنی اینکه ما می باید قبل از ساعت 10 صبح فردا خود مان را به قله برسانیم .

 

در داخل پناهگاه متوجه شدیم که تیم مشهد نیز همانند ما صبح فردا قصد صعود دارند بنابراین تصمیم گرفتیم فردا رأس ساعت 4 صبح به سمت قله حرکت کنیم .

 

صبح روز بعد درست در ساعت مقرر به سمت قله حرکت کردیم . از همان ابتدا کرامپون ها را بستیم چون هوا کاملأ سرد و یخ زده بود . تا ساعت 9:30 به صعود خود ادامه دادیم که درست بالای آبشار یخی و زیر سنگ پستانک با باد شدیدی مواجه شدیم که زودتر از زمانی که انتظار داشتیم شروع شده بود . ابتدا در همان باد شدید که چیزی حدود 50 کیلومتر بود حرکت کردیم ولی هر چه بیشتر می رفتیم شدت و برودت آن بیشتر می شد و بطوری برف را به هوا پراکنده کرده بود که در برخی نقاط تعادلمان را به هم می زد ، که یکبار نیز این اتفاق افتاد و باعث شد زانوی خودم آسیب زیادی ببیند.

 

از ادامه صعود منصرف شدیم و از ارتفاع 5200 شروع به بازگشت گرفتیم . با کاهش ارتفاع شدت باد نیز کمتر شد و با سرخوردن روی برف چال با سرعت بیشتری خود را به بارگاه رساندیم و حدود ساعت 1 به بارگاه رسیدیم .

 

بلافاصله ناهار خوردیم و وسایل را جمع کردیم و در ساعت 4 مسیر برگشت را به سمت گوسفندسرای احسان در پیش گرفتیم که با تاریکی هوا پاکوب را گم کردیم ولی چون قبلأ مختصات آزاد جی پی اس داشتیم با کمک آن توانستیم خودمان را حدود ساعت 8 در حالیکه یک حیوان هم ما را تعقیب می کرد ( که بعدأ از ردپای آن در اطراف پناهگاه فهمیدیم گرگ بوده ) به گوسفندسرا رسیدیم . از فرط خستگی و ناراحت از اینکه نتوانسته بودیم قله را صعود کنیم به خواب رفتیم و صبح روز بعد به سمت قرارگاه پلور رفتیم . وسایلمان را تحویل گرفتیم به سر جاده هرازآمدیم و با یک دستگاه اتوبوس عبوری به سمت تهران حرکت کردیم و در ساعت 2 به ترمینال رسیدیم و مصمم شدیم که در سال آینده حتمأ صعود موفقی در زمستان داشته باشیم.

 

 

 

                               

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ورود به بخش کاربری